rebar

همه چیز درباره‌ی میلگرد

میلگرد چیست؟

به محصولات فولادی با سطح مقطع دایره ای شکل و نسبت طول به قطر بالا میلگرد می‌گویند. از نظر شکل ظاهری این محصول به دو صورت ساده و آجدار در بازار موجود می‌باشد.

میلگردها بر اساس استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند که در ایران سه نوع می‌باشد:

A1 (ساده 240): معمولا به شکل صاف و بدوج آج است و به علت نرم بودن برای جوشکاری مناسب می‌باشد.

A2 (آج 340): معمولا به شکل آج دار فنری شکل، نیمه خشک و نیمه‌تر است و برای خاموت زنی مناسب می‌باشد.

A3 (آج 400): معمولا به شکل آج دار جناقی است و برای جوشکاری مناسب نیست.

بنابراین انواع میلگرد با توجه به کاربردی که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد که از طریق خرید میلگرد مستقیم از کارخانه و یا از بنگاه‌های خرید و فروش میلگرد می‌توان انواع میلگرد با سایز‌های مختلف را تهیه کرد.

خواص مکانیکی میلگرد:

تنش تسلیم :

حداکثر نیرویی است که به میلگرد وارد‌ و میلگرد دچار تغییر شکل دائمی نمی‌شود. اگر مقدار نیرو افزایش یابد، میلگرد بحالت اولیه بر نمی‌گردد و برای همیشه تغییر شکل می‌دهد. خاصیت برگشت پذیری را ‌خاصیت الاستیکه‌ و خاصیت برگشت ناپذیری را ‌خاصیت پلاستیک‌ می‌نامند. در طراحی‌ها، ملاک انتخاب میلگرد، مقدار تنش تسلیم است. به همین خاطر است که بخاطر همین خاصیت بسیار مهم، مقدار تنش تسلیم در نامگذاری میلگردها سهیم است. در میلگرد آج ۳۴۰‌،‌ حداقل تنش تسلیم این میلگرد، ۳۴۰ مگاپاسکال (MPA) است. ‌

مقاومت کششی :

بیشترین نیروی کششی است که جسم قبل از شکست تحمل می‌کند. واحد آن، ‌پوند بر اینچ مربع‌ است. خاصیت مقاومت کششی میلگردها را می‌توان با عملیاتی همچون آلیاژکاری، سردکاری،‌ یا عملیات حرارتی افزایش داد. عبارات متشابهی که برای مقاومت کششی بکار گرفته می‌شود شامل استحکام کششی – تاو کششی– Tensile Strength‌.‌  در آزمون کشش و ازدیاد طول نسبی، میزان انعطاف پذیر بودن و یا شکننده بودن میلگرد مشخص می‌شود.

اسپیسر میلگرد:

 المانی است که برای ایجاد فاصله بین میلگرد و سطح خارجی بتن به کار برده می‌شود.

طول میلگرد معمولا 12 متر و در برخی مواقع 9 متری و یا با طول مورد نیاز و سفارشی نیز تولید می‌شود. همچنین سایز میلگرد که در واقع همان قطر میلگرد بر حسب میلی‌متر است از 6 الی 40 میلی‌متر متغیر می‌باشد.

جدول وزن میلگرد:

برای محاسبه وزن هر شاخه میلگرد روش‌های متفاوتی وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌های آن استفاده از جداول وزنی است که بر اساس ضخامت و طول هر شاخه تقسیم بندی شده است. اما در صورت عدم دسترسی به این جداول  می‌توان از فرمول زیر اندازه‌گیری وزن میلگرد استفاده کرد:

1000 ÷ طول(متر) ✖ 6.25 ✖ (میلیمتر) سایز ✖ (میلیمتر) سایز = kg وزن شاخه  

در نهایت برای خریدی مطمئن و تضمین شده، پس از کسب اطلاعات فوق، مشخصات میلگرد، کاربرد و وزن میلگرد باید در رابطه با قیمت روز کارخانه‌های مختلف و همچنین قیمت بنگاه‌های معتبر و مطمئن تحقیق کرده و با توجه به قیمت میلگرد به روز اقدام به خرید میلگرد و آهن آلات کنید.
نکته دیگر توجه به رنگ محصول و عدم زنگ زدگی و همچنین توجه به آرم حک شده بر روی میلگرد برخی کارخانه‌ها و کنترل کیفیت محصولات برای تشخیص اصالت کالا می‌باشد.

 

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

..... به کمک نیاز دارید؟