Aluminum metal

نگاه کلی به آلومینیوم و کاربردهای آن:

آلومینیوم چیست؟

فلز آلومینیوم یکی از عناصر جدول تناوبی می باشد که پس از اکسیژن و سیلیسم فراوان ترین عنصری است که در پوسته زمین وجود دارد. آلومینیوم را به صورت ناخالص از قدیم و دوران یونان باستان مورد استفاده قرار می داده اند.

آلومنیوم از نظر کیفیت و از نظر ارزش، کاربردی‌ترین فلز بعد از آهن است و تقریباً در تمامی بخش‌های صنعت دارای اهمیت می‌باشد. آلومینیوم خالص، نرم و ضعیف است، اما می‌تواند آلیاژهایی را با مقادیر کمی از مس ،منیزیم،سیلیکن و دیگر عناصر به وجود آورد.

اهمیت و ویژگی های آلومینیوم چیست؟

دلیل اهمیت زیادی که فلز آلومینیوم در صنعت دارد ویژگی هایی است که برای آن وجود دارد و آن را از دیگر فلزات متمایز کرده است. یکی از ویژگی هایی که این فلز دارد استحکام بالای آن می باشد که باعث گستردگی آن در صنایع مختلف شده است.

علاوه بر استحکام بالا، آلومینیوم دارای وزن سبکی نیز باشد که یکی از مهم ترین مزیت های این فلز به شمار می آید.
خاصیت ارتجاعی این فلز باعث می شود تا در صورتی که به آن ضربه ای وارد شود، بتواند دوباره به حالت اولیه خود بازگردد و در واقع می توان گفت آلومینیوم فلزی چکش خوار است که به کاربرد گسترده آن در صنعت کمک بسیاری کرده است.

آلومینیوم جزء فلزاتی است که در سال های اخیر با تقاضای زیادی در جهان مواجه شده است.

در ایران نیز مجموع ظرفیت تولید آلومینیوم 750 هزار تن در سال می باشد که پیش بینی می شود تا سال 2025 این رقم به میزان 900 هزار تن برسد.

با نگاه کلی به آلومینیوم و وضعیت آن به علت کاربردهای متنوعی که دارد و نوآوری ها و خلاقیت هایی که توسط این فلز در سال های اخیر ایجاد شده است می توان گفت که موقعیت این فلز در جهان در حال پیشرفت می باشد و تاثیر بسیاری بر اقتصاد جهانی دارد.

آلومینیوم چه کاربردهایی دارد؟

آلومینیوم را می توان با افزودن آلیاژهای مختلف به کاربردهای متنوعی رساند. از کاربردهای آلومینیوم می توان به استفاده از آن در هواپیما، کشتی، خودرو و راه آهن نام برد. علاوه بر آن در صنعت ساختمان سازی نیز در ساخت انواع درب و پنجره های دوجداره از آلومینیوم استفاده می شود.
لوازم خانگی متنوع را از فلز آلومینیوم تهیه می کنند. همچنین در خطوط انتقال برق فلز آلومینیوم فلزی پر مصرف می باشد.

 

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

..... به کمک نیاز دارید؟