Steel Sections

انواع مقاطع فولادی:

انواع طبقه بندی فولادها

براساس دسته‌بندی موسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI)، فولاد را می‌توان به چهار گروه اصلی، براساس ترکیبات شیمیایی طبقه‌بندی کرد. انواع طبقه بندی فولاد شامل:  فولاد کربن، فولاد آلیاژی، فولاد ضد زنگ و فولاد ابزار می‌باشد.

تمام فولاد از آهن و کربن تشکیل شده است. این مقدار کربن و آلیاژهای اضافی است که خواص هر گرید را تعیین می کنند.

فولاد کربنی

فولاد کربنی می تواند به سه دسته اصلی تقسیم شود: فولاد کربن کم (گاهی اوقات به عنوان فولاد سبک شناخته می شود)؛ فولاد کربنی متوسط؛ و فولاد با کربن بالا. فولاد کم کربن(فولاد سبک):به طور معمول شامل 0.04٪ تا 0.30٪ کربن است. این فولاد، یکی از بزرگترین گروه های فولاد کربن است. این دسته، تنوع بزرگی از اشکال را پوشش می دهد. از ورق مسطح تا آهن ساختمانی. بسته به خواص مورد نیاز، عناصر دیگر اضافه می‌شوند و یا افزایش می یابد. فولاد کربن متوسط: به طور معمول یک کربن 0.31٪ تا 0.60٪ و منگنز بین 60.0٪ تا 1.65٪ است. این محصول قویتر از فولاد کربن کم است و شکل، جوش و برش سخت تر است. فولادهای کربنی متوسط معمولا با استفاده از عملیات حرارتی سخت و تمپرمی شوند. فولاد کربن بالا: به طور معمول به عنوان “فولاد ابزار کربنی” شناخته می‌شود، به طور معمول دارای محتوای کربن بین 0.61٪ و 1.50٪ است. فولاد کربن بالا برای برش، خم و جوش بسیار سخت است. هنگامی که عملیات حرارتی انجام می‌شود، بسیار سخت و شکننده می شود.

فولاد آلیاژی

فولاد آلیاژ فولادی است که دارای مقادیر کمی از یک یا چند عنصر آلیاژ (به غیر از کربن) مانند منگنز، سیلیکون، نیکل، تیتانیوم، مس، کروم و آلومینیوم است. این عتاصر، خواصی را به وجود می آورند  که در فولاد کربنی معمولی یافت نمی شوند. به علت هزینه اقتصادی، دسترسی گسترده، سهولت پردازش و خواص مکانیکی خوب، فولادهای آلیاژی در صنعت بسیار پرکاربرد می باشند. فولادهای آلیاژی نسبت به فولادهای کربنی عمدتا به عملیات حرارتی و مکانیکی واکنش نشان می دهند.

فولاد ضد زنگ

عنصر آلیاژی اصلی در فولاد ضد زنگ کروم (معمولا بین 10 تا 20 درصد) است. فولاد ضد زنگ به علت مقاومت در برابر خوردگی بالا ارزشمند است. فولاد ضد زنگ، نسبت به فولاد سبک حدود 200 برابر در برابر خوردگی مقاوم تر است.

فولاد ابزار

فولاد ابزار دارای مقادیر مختلف تنگستن، مولیبدن، کبالت و وانادیم برای افزایش مقاومت در برابر حرارت و دوام فلز است. این باعث می شود استفاده از آنها برای برش و حفاری ایده آل باشد. فولاد ابزار نوعی از فولاد آلیاژی کربن است که برای تولید ابزار دستی یا ماشینی مناسب است. سختی آن، مقاومت در برابر سایش و توانایی در حفظ شکل با افزایش دما، از خواص کلیدی این مواد است. فولاد ابزار به طور معمول در شرایطی که عملیات حرارتی باعث افزایش سختی می شود، کاربرد دارد.

عملیات حرارتی انجام شده روی فولاد ابزار، مشابه عملیات حرارتی انجام شده روی فولادهای غیرآلیاژی ویا کم آلیاژی است.

2 thoughts on “انواع مقاطع فولادی:”

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

..... به کمک نیاز دارید؟