Sheet A283

ورق آلیاژی و انواع آن:

ورق آلیاژی و انواع آن:

ورق آلیاژی نوعی ورق آهن است که دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی بوده این ورق آلیاژی از آهن ، کربن و یک یا چند عنصر آلیاژی دیگر است که توسط فرآیند نورد گرم کردن به دست می‌ آید و به دلیل تفاوت در ترکیبات شیمیایی و حضور عناصر آلیاژی مختلف در ورق آلیاژی، انواع بی‌ شماری از این محصول با کاربردهای مختلف تولید می‌ شود.

همان ‌طور که گفتیم مخلوط کردن فلزات با یکدیگر یا غیر فلزات مزایای بسیاری دارد. این مواد ترکیبی می ‌توانند باعث افزایش سختی، کاهش نقاط ذوب و افزایش مقاومت کششی شوند.

ورق ‌ها به ‌صورت، رول فرم (کویل یا حلقه) و شیت فرم (برش شده) تولید و به بازار عرضه می ‌گردند. دو نوع تکنولوژی مختلف با نام‌ های نورد سرد و نورد گرم برای تولید انواع ورق آلیاژی استفاده می‌ شود. محصول تولید شده در نورد گرم، ورق سیاه و محصول نورد سرد، ورق روغنی نام دارد.

کاربرد های ورق آلیاژی

  • مخازن تحت فشار
  • صنعت داروسازی
  • نفت و پتروشیمی
  • صنایع ساخت و ساز
  • صنایع شیمیایی
  • ساخت تجهیزات صنعتی
  • ساختن پل ها

ورق‌ های آلیاژی فولاد

کلمه فولاد را برای ورق هایی که فقط از آهن و کربن تهیه ‌شده‌ اند یا همان ورق آهن معمولی یا کربن استیل (ST37) به‌ کار می ‌برند. از آنجا که مواد مختلفی در ترکیبات آلیاژها به کار می‌رود بنابراین هر آلیاژ خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت و به طبع آن کاربردهای متفاوتی دارد و صنایع مختلف نیازمند فولادهای مختلف هستند که باید در انتخاب آن‌ ها دقت شود. قیمت آلیاژهای آهن از ورق معمولی آهن بالاتر است چون خواص بهتری دارد. ولی باید در انتخاب نوع آن ‌ها برای کارهای صنعتی بسیار دقت شود، زیرا انتخاب اشتباه می‌ تواند خسارت ‌های بسیار بالایی را به بار آورد.

ورق آلیاژی A516

ورق آلیاژی A516 که در دسته ورق های آلیاژی گرم قرار می‌گیرد این نوع ورق آلیاژی در 4 گرید اصلی 55، 60، 65 و 70 تولید و با نام‌های  A516 Gr 65،  A516 Gr 60، A516 Gr 55 و A516 Gr 70 تولید و راهی بازار می‌شود. به همین علت توصیه می‌شود به هنگام خرید این ورق آلیاژی گواهینامه تولید آن را نیز بخواهید. در گواهینامه تولید این محصول مشخصات هر گرید و خواص شیمیایی و مکانیکی آن ها ذکر شده است. این نوع ورق همچنین از دسته ورق آتشخوار به حساب می ‌آید زیرا می ‌تواند دمای بسیار بالا را تحمل کند.

ورق آلیاژی A36

به طور کلی ورق فولادی با هدف استفاده در محیط دریایی در استانداردهای متعددی تولید می‌شود. در این میان ورق آلیاژی  A36  را می‌توان معروف‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها دانست. این ورق آلیاژی همچنین در دسته ورق‌ های گرم قرار دارد زیرا با فرآیند نورد گرم تولید می‌ شود. از ویژگی‌ های مهم این محصول مقاومت بالای آن به آب شور دریا و استحکام خمشی (به سادگی خم نمی ‌شود) آن است. خواص مکانیکی این نوع ورق آلیاژی بسیار مهم است و بیشتر از ترکیب شیمیایی به هنگام خرید محصول مورد توجه قرار می ‌گیرد هر چند که همین ترکیب شیمیایی است که بر خواص مکانیکی ورق آلیاژی تاثیر می‌ گذارد و آن را تعیین می‌کند.

ورق آلیاژی A283

این نوع ورق آلیاژی به دلیل کاربردی که در ساخت مخازن مختلف پرفشار و کم فشار دارد در زیر گروه ورق های مخزنی قرار میگیرد. از ویژگی ‌های آن می ‌توان به خاصیت خم ‌کاری و جوشکاری اشاره کرد. ورق آلیاژی A283 در چهار گرید C, B, A و D تولید و روانه بازار می‌ شود. خواص مکانیکی هر کدام از گریدها با هم متفاوت بوده و برای تشخیص خواص آن ها نیاز به انجام آزمایشات فیزیکی و شیمیایی و زمان ‌بر است از بین چهار گرید این نوع ورق آلیاژی، گرید C بیشترین کاربرد و تقاضا را دارد.

ورق ضد سایش

این نوع ورق به دلیل سختی بالایی که دارد مقاومت بسیار مناسبی در برابر سایش دارد. سختی مفهومی است که تغییر شکل پلاستیک موضعی در یک ماده را نشان می‌دهد. سختی بالا به معنای تغییر شکل موضعی کم است سایش به معنی خورده و کنده شدن سطح یک جسم بر اثر اصطکاک و ساییدگی است. این نوع ورق آلیاژی استحکام بسیار بالایی داشته و تغییر شکل موضعی یعنی ساییدگی در آن خیلی کم و به کندی صورت می ‌گیرد. کربن و منگنز دو عنصر بسیار مهم در ترکیب شیمیایی ورق آلیاژی ضد سایش هستند که باعث ایجاد لایه ‌هایی از کاربید آهنی که نوعی ترکیب بسیار سخت است می‌شوند. هرچقدر میزان کربن در ورق آلیاژی بیشتر باشد استحکام و خواص ضد سایشی آن افزایش می‌یابد. این محصول و همه ورق‌ های آلیاژی در سایزها و ضخامت‌ های مختلف تولید و روانه بازار می‌شوند.

ورق آلیاژی آجدار

ورق آلیاژی آجدار نیز یکی از پرمصرف ‌ترین نوع ورق آلیاژی است که در دو نوع آجدار پرسی و آجدار فابریکی تولید می ‌شود. ورق آلیاژی فابریکی که از طریق فرآیند نورد گرم و توسط غلتک‌ های مخصوص به صورت فابریک آجدار می‌ شود نسبت به نوع پرسی از کیفیت بیشتری برخوردار بوده و دامنه کاربردهای آن نیز بیشتر است.

ورق‌های آلیاژی استیل

همان ‌طور که گفته شد از ترکیب آهن و کربن، فولاد تهیه می ‌شود و با افزودن عنصر کروم، فولاد حاصل به نام فولاد ضد زنگ نام می گیرد. ورق استیل یا فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل، مصارف مختلفی داشته و به دو گروه کلی زیر تقسیم‌ بندی می‌ شود:

استیل بگیر: ورق‌ های استیلی که جذب آهنربا می‌ شوند.

استیل نگیر: ورق ‌های استیلی که جذب آهنربا نمی ‌شوند. این ورق‌ ها کاربرد بالاتری دارند و از نظر قیمت هم گران ‌تر از نوع استیل ‌های بگیر هستند.

ورق استنلس استیل در ایران تولید نمی ‌شود و از کشورهایی نظیر آفریقای جنوبی، تایوان، چین و غیره وارد می ‌شود. با افزایش درصد کربن در این ورق‌ ها از میزان شکل‌ پذیری این محصول کاسته شده ولی سختی و مقاومت آن افزایش می ‌یابد.

ورق‌های آلیاژی فسفر برنز

فسفر برنز آلیاژی است از مس با 0.5 تا 11 در صد قلع . 0.01 تا 0.35 درصد فسفر .

قلع موجود در فسفر برنز ، باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی ، استحکام بالا ، کاهش ضریب اصطکاک و دانه بندی خوب آن می شود . ورق فسفر برنز به دلیل حفظ خواص مکانیکی خود در دمای بالا و همچنین رسانایی قوی جریان الکتریسیته ، دارای اهمیت خاصی در صنایع الکترونیک می باشد . این محصول خصوصا در مواردی که حفظ حالت فنری قطعه ضروری است ، کاربرد ویژه دارد .

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

..... به کمک نیاز دارید؟